Jaka szczoteczka jest najlepsza dla dzieci?


Najważniejsza informacja dotycząca wyboru szczoteczki dla dzieci dotyczy ich ograniczenia w umiejętności posługiwania się szczoteczką. Dzieci nie potrafią dokładnie szczotkować zębów aż do 10-12-go roku życia. Dlatego nie ważne jaką szczoteczkę wybierzecie, to najważniejsze aby pilnować i uczyć posługiwania się nią.

Jakie szczoteczki są zatem najlepsze?

0-2 lata

Dla takiego malucha najlepsze będą gryzaki lub szczoteczki w kształcie smoczka. Ich zadaniem jest stymulacja gruczołów, które produkują ślinę. Ślina ma właściwości bakteriobójcze, dlatego im więcej śliny tym lepiej.

2-6 lat

Tutaj zalecam wybieranie szczoteczek z jak najmniejszą główką. W okolicach 3. roku życia  można już zacząć używać szczoteczek elektrycznych. Nie ma znaczenia czy są to szczoteczki bateryjne czy akumulatorowe, chociaż te na baterie mają mniejszą wagę i gabaryty.
Ze szczoteczek manualnych możecie wybrać w produktach Oral-B albo Curaprox.

6-12 lat

Nawet do 12. roku życia, dzieci mają ograniczoną motorykę przez co nie potrafią dokładnie oczyścić zębów. Szczoteczki manualne mają większą główkę i rozmiarami są już zbliżone do szczoteczek dla dorosłych. Z urządzeń elektrycznych, oprócz szczotki, możecie zakupić też irygator. Waterpik ma w swojej ofercie model dedykowany dla dzieci, ale nie różni on się niczym od pozostałych poza kolorem. Dlatego lepiej zakupić normalny irygator dla całej rodziny, zamiast tracić pieniąde na zbędne produkty.

Powyżej 12. roku życia kupujcie już normalne szczoteczki dla dorosłych. W sumie to nie wyobrażam sobie, żebym w wieku 12. lat mył zęby czymś w kształcie Kubusia Puchatka….

Na koniec dodam jeszcze opowieść o ludziach, którzy od czasu do czasu bardzo mnie rozbawiają. Otóż jest grupa ludzi, która zamiast czytać regularnie tego bloga i nauczyć się czegoś, woli wypisywać bzdury w internecie odnośnie oznaczeń producentów.
Swego czasu był spore poruszenie, bo Oral-B nagle zmienił oznaczenie na swoich szczoteczkach dziecięcych i zamiast „Powyżej 3. roku życia” zaczął oznaczać produkty „Powyżej 5. roku życia„. Sklepy oczywiście nie zaktualizowały tak szybko swojej oferty, a klienci zaczęli być oszukiwani, okradani, manipulowani itd. Otóż tłumaczę wszystkim, że oznaczenia są umowne. Nadal to jest ten sam produkt.
Nawet jeśli szczoteczki są dedykowane np. dla 3-latków albo 5-latków, to różnice między nimi są tak małe, że nie zwracajcie na nie uwagi. Różnica w wielkości główki to czasem tylko 2-3 mm, dlatego dziecko nie odczuje żadnej zmiany podczas mycia zębów.