Najczęściej jest tak, że ząb boli w najmniej odpowiednim momencie. Albo jesteśmy daleko poza cywilizacją, albo jest środek nocy i pozostaje nam kilka godzin bolesnego oczekiwania na pomoc u dentysty.

Zebrałem z opowiadań ludzi, swoich znajomych i dentystów domowe sposoby na ból zęba. Od razu zaznaczam, że żadnego z nich  nie testowałem, więc nie wiem na ile są skuteczne.

Alkohol
whisky

To sposób praktykowany i polecany przez wiele osób. Mój dziadek opowiadał, że kiedyś przepłukał usta spirytusem jak bolał go ząb i nigdy więcej tego nie zrobił. Z bólu wybiegł z domu i biegł tak długo aż opadł z sił. Jednakoż alkohol w pewnym stopniu znieczula i zabija bakterie, więc powinien złagodzić odczuwany ból.

Czosnek
czosnek

Czosnek zawiera allicynę, która jest naturalnym antybiotykiem. Tak samo jak podnosi nam odporność, tak samo usuwa bakterie powodujące stan zapalny i ból zęba. Najlepiej przerzuć kilka ząbków czosnków lub zrobić z nich płukankę. Rozgniatamy 6-8 ząbków czosnków, mieszamy w 0,5 kubka wody i płuczemy usta. Mówcie co chcecie, ale bolący ząb wydaje mi się przyjemniejszy niż czosnkowa płukanka.

Cebula
cebula

Cebula ma podobne działanie do czosnku. Należy żuć chwilę surową cebulę i po kilku minutach wszystkie szkodliwe bakterie powinny być zabite.

Soda oczyszczona
soda oczyszczona

Soda oczyszczona zawiera dużo sodu. Trzeba rozpuścić 1 łyżkę stołową w połowie kubka ciepłej wody. Do tego musicie dodać szczyptę soli i otrzymujecie gotową płukankę, która łagodzi bolące miejsce.

Torebka herbaty
torebka herbaty

Ten sposób sprzedał mi ostatnio mój klient, któremu prałem mózg na temat irygatorów. Trzeba przyłożyć w bolące miejsce i przycisnąć lekko nasączoną torebkę z herbatą. Herbata zawiera dużo kwasu taninowego i pomaga w łagodzeniu bólu. Nie znałem tego patentu i wypróbuję go jako pierwszy przy najbliższej potrzebie.

Goździki
goździki

Wyczytałem, że to podobno jedna z najskuteczniejszych metod na dokuczliwy ból zęba. Zawierają eugenol, czyli związek będący naturalnym anestetykiem (znieczulanie) i antyseptykiem (odkażanie). To właśnie ta substancja nadaje goździkom  charakterystyczny zapach.
Trzeba wziąć jednego albo kilka i ssać lub rzuć przez parę minut. Gdy eugenol zacznie działać, to ból powinien ustąpić.

Pieprz
czarny pieprz

A w zasadzie mix soli i pieprzu. Jak dla mnie to po czosnkowej płukance jest to najbardziej hardcorowy sposób. Należy 1/4 stołowej łyżki soli wraz ze szczyptą pieprzu przyłożyć bezpośrednio w bolące miejsce. Podobno bardzo szybko przynosi ulgę, chociaż nie bardzo ogarniam jak można włożyć tyle soli do ust.

Osolona woda
sól

To najprostszy sposób, dobry też na bolące gardło. W szklance ciepłej wody należy rozpuścić trochę soli. Nie pamiętam ilu procent nie powinien przekraczać taki roztwór ale chyba 10%. Wypłukanie ust taką miksturą daje chwilową ulgę.

Wanilia
wanilia

Trzeba zrobić albo kupić wyciąg z wanilii i umieścić kilka kropel bezpośrednio na bolącym zębie. Można też wziąć trochę więcej np. 1 łyżeczkę i rozetrzeć językiem wokół zainfekowanego miejsca.

Ocet
ocet

Nigdy nie przyszłoby mi do głowy, że ocet może pomagać i myślę, że niewiele naszych dziadków i rodziców korzystało z tego rozwiązania, mimo że cały czas był dostępny na półkach. Octu na szczęście nie pijemy, tylko trzeba nasączyć wacik kosmetyczny odrobiną octu. Taki kompres przykładamy bezpośrednio do zęba.
Jest też druga wersja, dla tych co lubią płukanki. Dodajemy 2 łyżeczki sody oczyszczonej do 2 łyżek stołowych octu. Taką mieszaninę należy rozprowadzić bezpośrednio na zęba i na obszar wokół niego. Po 2 minutach trzeba przepłukać usta wodą, żeby pozbyć się smaku.

Czy ktoś z was testował jakikolwiek z wymienionych sposobów? Ja mam nadzieję, że nie będę musiał z nich korzystać.
Znacie może inne domowe patenty na wszelkie boleści?